Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji
nowoczesna KSIĘGOWOŚĆ
dopasowana do Twoich potrzeb

Baza wiedzy

Uwaga na opisy na paragonach fiskalnych!

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących paragon fiskalny zawiera (poza innymi danymi) nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację.

Interpretacja tego przepisu  budzi  uzasadnione kontrowersje i wywołuje istotne problemy praktyczne.
 
Jakie są wyjaśnienia Ministra Finansów dotyczące opisu towarów i usług na paragonach fiskalnych?
Według informacji na stronie internetowej ministerstwa (uwaga – ta informacja ta nie jest interpretacją ogólną, nie chroni podatników !), jeżeli na przykład podatnik sprzedaje pięć odmian jabłek i wszystkie  są w tej samej cenie, to  w kasie fiskalnej można zapisać nazwę „jabłka”. Dalej według tej informacji, jeżeli sprzedawane są pomidory i pomidory na gałązce i ceny ich są różne, to w kasie fiskalnej powinny być te towary odrębnie zidentyfikowane.

Co wynika z interpretacji izb skarbowych?
Izba Skarbowa w Łodzi została zapytana przez sprzedawcę obuwia, który ze względu na dużą różnorodność asortymentu w kasie rejestrujące wprowadził następujące nazwy towaru:
obuwie damskie, męskie, dziecięce (letnie, zimowe, jesienne, sportowe).
Zdaniem pytającego, takie postępowanie jest zgodne z przepisami, podawanie innych elementów umożliwiających jednoznaczną identyfikację towaru (producentów, fasonów, kolorów czy rozmiarów lub innych określeń) byłoby niemożliwe i byłoby nadinterpretacją przepisów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 12 lipca 2013 roku uznał, że takie postępowanie jest nieprawidłowe.
Zdaniem organu „Podatnik powinien zadbać o takie zaprogramowanie kasy rejestrującej, aby konsument otrzymywał paragony z nazwami towarów lub usług, pozwalającymi na ich identyfikację. Przy czym, nie oznacza to, że każdy towar powinien mieć odrębne kodowanie na kasie. Jak wyżej wskazano, można pogrupować towary według grup, jeżeli wszystkie towary z danej grupy są w jednakowej cenie. Jeżeli wszystkie towary pod nazwami (z rodzaju) np. obuwie damskie, męskie, dziecięce (letnie, zimowe, jesienne, sportowe), będą w takiej samej cenie, wówczas taka nazwa grupowa towarów będzie dawała możliwość identyfikacji towaru. Natomiast w sytuacji, gdy w danej grupie towarów będzie występowało zróżnicowanie cen, ze względu na fason, producenta, czy inne kryteria, wówczas przesłanka jednoznacznej identyfikacji towaru nie będzie wypełniona.”

Bardzo podobną interpretację otrzymała osoba prowadząca sklep spożywczy, która  zadała pytanie, czy na paragonach można podawać jedynie nazwy kategorii na przykład : kiełbasa, mięso drobiowe, mięso wieprzowe itd. Według podatniczki  nie jest racjonalne podawanie na paragonach nazw  stosowanych przez producentów. Dodatkowo, różni producenci dostarczają wyroby o takich samych nazwach handlowych. 
Izba skarbowa nie zgodziła się z takim poglądem. Według wydanej interpretacji, takie postępowanie byłoby uzasadnione tylko w takim wypadku, w którym dany asortyment – na przykłada kiełbasa byłaby w jednej cenie (oraz oczywiście tej samej stawce VAT). Jeżeli jednak  ceny te są różne, to zdaniem izby skarbowej, podatnik powinien je identyfikować oddzielnie!

Według tych interpretacji, jeżeli podatnik sprzedaje towary należące do określonego rodzaju i jednocześnie mają one różną cenę, to każdy taki towar powinien być oddzielnie zidentyfikowany.

data publikacji: 2013-08-27 09:51:42

Zobacz także:
Zmiany w VAT od 1 lipca 2015 r.
Czy zmieniły się terminy składania deklaracji VAT od stycznia 2015 r?
Kasy fiskalne od 2015 r.
Jaka jest obecnie stawka VAT przy sprzedaży samochodu osobowego?
Kiedy rozliczyć fakturę korygującą (na bieżąco czy wstecz)?
Zmiany w VAT od stycznia 2014 r.
Kasy fiskalne - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Zmiany w podatku VAT od października 2013 r.
Jakie potwierdzenie otrzymania korekty faktury VAT jest konieczne
Zmiany w podatkach na 2012 rok.
Zmiany w podatkach na 2012 rok.
Uwaga na udostępnione nieodpłatnie samochody służbowe do celów prywatnych!
Zmiany w VAT od pierwszego lipca 2011r
Nieodpłatne przekazanie towarów a VAT
zmiany w podatkach od stycznia 2011 roku
Masz pytania?
Zadzwoń do nas, albo zostaw nam numer telefonu - oddzwonimy do Ciebie.

+48 42 638 07 70